Main Draw

Overview

Pool A

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Aye/Gauthier-Rat
FRA
4 2 0 4 0 MAX 84 48 1.7500
2
Lundgren/Wijk Tegenrot
SWE
3 1 1 2 2 1.000 71 80 0.8875
3
Appelgren/Herrmann
SWE
3 1 1 2 2 1.000 81 82 0.9878
4
Canet/Rotar
FRA
2 0 2 0 4 0.000 59 85 0.6941

Results

Match Number Date Teams Sets 1 2 3 Total Points Duration
1 26/08/2020
Aye/Gauthier-RatFRAvs.Canet/RotarFRA
2 - 0
21 - 11
21 - 11
       
42 - 22
00:29
2 26/08/2020
Appelgren/HerrmannSWEvs.Lundgren/Wijk TegenrotSWE
0 - 2
22 - 24
16 - 21
       
38 - 45
00:52
9 27/08/2020
Aye/Gauthier-RatFRAvs.Lundgren/Wijk TegenrotSWE
2 - 0
21 - 12
21 - 14
       
42 - 26
00:32
10 27/08/2020
Canet/RotarFRAvs.Appelgren/HerrmannSWE
0 - 2
17 - 21
20 - 22
       
37 - 43
00:41

Pool B

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Grimalt M./Grimalt E.
CHI
4 2 0 4 0 MAX 84 56 1.5000
2
Betzien/Westphal
GER
3 1 1 2 2 1.000 70 79 0.8861
3
Pedrosa/Campos
POR
3 1 1 2 2 1.000 79 78 1.0128
4
Silvestre/Halle
FRA
2 0 2 0 4 0.000 64 84 0.7619

Results

Match Number Date Teams Sets 1 2 3 Total Points Duration
3 26/08/2020
Grimalt M./Grimalt E.CHIvs.Silvestre/HalleFRA
2 - 0
21 - 17
21 - 13
       
42 - 30
00:34
4 26/08/2020
Pedrosa/CamposPORvs.Betzien/WestphalGER
0 - 2
16 - 21
21 - 23
       
37 - 44
00:39
11 27/08/2020
Grimalt M./Grimalt E.CHIvs.Betzien/WestphalGER
2 - 0
21 - 14
21 - 12
       
42 - 26
00:34
12 27/08/2020
Silvestre/HalleFRAvs.Pedrosa/CamposPOR
0 - 2
18 - 21
16 - 21
       
34 - 42
00:36

Pool C

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Luini/Immers
NED
4 2 0 4 2 2.000 108 107 1.0093
2
Dollinger A./Kulzer
GER
3 1 1 3 2 1.500 97 94 1.0319
3
Hellvig/Åhman
SWE
3 1 1 3 2 1.500 95 85 1.1176
4
Altwies/Rowlandson
FRA
2 0 2 0 4 0.000 71 85 0.8353

Results

Match Number Date Teams Sets 1 2 3 Total Points Duration
5 26/08/2020
Hellvig/ÅhmanSWEvs.Luini/ImmersNED
1 - 2
21 - 14
17 - 21
15 - 17
53 - 52
00:53
6 26/08/2020
Dollinger A./KulzerGERvs.Altwies/RowlandsonFRA
2 - 0
22 - 20
21 - 18
       
43 - 38
00:47
13 27/08/2020
Luini/ImmersNEDvs.Dollinger A./KulzerGER
2 - 1
19 - 21
21 - 19
16 - 14
56 - 54
00:58
14 27/08/2020
Hellvig/ÅhmanSWEvs.Altwies/RowlandsonFRA
2 - 0
21 - 16
21 - 17
       
42 - 33
00:39

Pool D

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Platre/Loiseau
FRA
4 2 0 4 0 MAX 84 64 1.3125
2
Ranghieri/Sablone
ITA
3 1 1 2 2 1.000 74 73 1.0137
3
Faiga/Ohana
ISR
3 1 1 2 2 1.000 77 77 1.0000
4
Broch/Jordan
SUI
2 0 2 0 4 0.000 66 87 0.7586

Results

Match Number Date Teams Sets 1 2 3 Total Points Duration
7 26/08/2020
Ranghieri/SabloneITAvs.Broch/JordanSUI
2 - 0
21 - 19
21 - 12
       
42 - 31
00:43
8 26/08/2020
Platre/LoiseauFRAvs.Faiga/OhanaISR
2 - 0
21 - 17
21 - 15
       
42 - 32
00:39
15 27/08/2020
Ranghieri/SabloneITAvs.Platre/LoiseauFRA
0 - 2
19 - 21
13 - 21
       
32 - 42
00:43
16 27/08/2020
Broch/JordanSUIvs.Faiga/OhanaISR
0 - 2
22 - 24
13 - 21
       
35 - 45
00:41

Round of 12

Results

Match Number Date Teams Sets 1 2 3 Total Points Duration
17 28/08/2020
Faiga/OhanaISRvs.Betzien/WestphalGER
2 - 0
21 - 13
21 - 15
       
42 - 28
00:37
18 28/08/2020
Pedrosa/CamposPORvs.Ranghieri/SabloneITA
1 - 2
13 - 21
21 - 18
10 - 15
44 - 54
00:51
19 28/08/2020
Dollinger A./KulzerGERvs.Appelgren/HerrmannSWE
1 - 2
21 - 18
17 - 21
18 - 20
56 - 59
01:01
20 28/08/2020
Lundgren/Wijk TegenrotSWEvs.Hellvig/ÅhmanSWE
0 - 2
13 - 21
17 - 21
       
30 - 42
00:37

Quarterfinals

Results

Match Number Date Teams Sets 1 2 3 Total Points Duration
21 28/08/2020
Aye/Gauthier-RatFRAvs.Faiga/OhanaISR
2 - 0
21 - 9
21 - 19
       
42 - 28
00:34
22 28/08/2020
Ranghieri/SabloneITAvs.Luini/ImmersNED
0 - 2
12 - 21
4 - 21
       
16 - 42
00:26
23 28/08/2020
Platre/LoiseauFRAvs.Appelgren/HerrmannSWE
2 - 1
21 - 16
17 - 21
15 - 13
53 - 50
00:50
24 28/08/2020
Hellvig/ÅhmanSWEvs.Grimalt M./Grimalt E.CHI
2 - 1
21 - 17
17 - 21
15 - 9
53 - 47
00:50

Semifinals

Results

Match Number Date Teams Sets 1 2 3 Total Points Duration
25 29/08/2020
Aye/Gauthier-RatFRAvs.Luini/ImmersNED
2 - 0
21 - 16
21 - 13
       
42 - 29
00:33
26 29/08/2020
Platre/LoiseauFRAvs.Hellvig/ÅhmanSWE
0 - 2
18 - 21
18 - 21
       
36 - 42
00:37

Final 3rd Place

Results

Match Number Date Teams Sets 1 2 3 Total Points Duration
27 29/08/2020
Luini/ImmersNEDvs.Platre/LoiseauFRA
2 - 0
21 - 19
24 - 22
       
45 - 41
00:42

Final 1st Place

Results

Match Number Date Teams Sets 1 2 3 Total Points Duration
28 29/08/2020
Aye/Gauthier-RatFRAvs.Hellvig/ÅhmanSWE
1 - 2
21 - 18
17 - 21
9 - 15
47 - 54
00:46