Main Draw

Overview

Pool A

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Krasilnikov/Stoyanovskiy
RUS
4 2 0 4 1 4.000 94 74 1.2703
2
Samoilovs/Smedins
LAT
3 1 1 3 2 1.500 90 82 1.0976
3
Grimalt M./Grimalt E.
CHI
3 1 1 2 2 1.000 72 73 0.9863
4
Ziad/Elmajid
QAT
2 0 2 0 4 0.000 57 84 0.6786

Results

Match Number Date Teams Sets 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
1 10/03/2020
Krasilnikov/StoyanovskiyRUSvs.Ziad/ElmajidQAT
2 - 0
21 - 14
21 - 12
       
42 - 26
00:29
2 10/03/2020
Samoilovs/SmedinsLATvs.Grimalt M./Grimalt E.CHI
2 - 0
21 - 17
21 - 13
       
42 - 30
00:33
17 10/03/2020
Krasilnikov/StoyanovskiyRUSvs.Samoilovs/SmedinsLAT
2 - 1
16 - 21
21 - 16
15 - 11
52 - 48
00:47
18 10/03/2020
Ziad/ElmajidQATvs.Grimalt M./Grimalt E.CHI
0 - 2
18 - 21
13 - 21
       
31 - 42
00:30

Pool B

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Brouwer/Meeuwsen
NED
4 2 0 4 0 MAX 61 48 1.2708
2
Kantor/Losiak
POL
3 1 1 2 2 1.000 56 77 0.7273
3
Varenhorst/van de Velde
NED
3 1 1 2 2 1.000 77 73 1.0548
4
Sammoud/M. ESSAM
QAT
2 0 2 0 4 0.000 65 84 0.7738

Results

Match Number Date Teams Sets 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
3 10/03/2020
Brouwer/MeeuwsenNEDvs.Sammoud/M. ESSAMQAT
2 - 0
21 - 16
21 - 18
       
42 - 34
00:32
4 10/03/2020
Kantor/LosiakPOLvs.Varenhorst/van de VeldeNED
2 - 0
21 - 17
21 - 18
       
42 - 35
00:36
19 10/03/2020
Brouwer/MeeuwsenNEDvs.Kantor/LosiakPOL
2 - 0
19 - 14
               
19 - 14
00:17
20 10/03/2020
Sammoud/M. ESSAMQATvs.Varenhorst/van de VeldeNED
0 - 2
14 - 21
17 - 21
       
31 - 42
00:33

Pool C

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Lucena/Dalhausser
USA
4 2 0 4 0 MAX 84 61 1.3770
2
Ermacora/Pristauz
AUT
3 1 1 2 3 0.667 77 90 0.8556
3
Semenov/Leshukov
RUS
3 1 1 3 3 1.000 110 108 1.0185
4
Bouter/Penninga
NED
2 0 2 1 4 0.250 92 104 0.8846

Results

Match Number Date Teams Sets 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
5 10/03/2020
Lucena/DalhausserUSAvs.Bouter/PenningaNED
2 - 0
21 - 18
21 - 16
       
42 - 34
00:34
6 10/03/2020
Semenov/LeshukovRUSvs.Ermacora/PristauzAUT
1 - 2
21 - 14
18 - 21
9 - 15
48 - 50
00:43
21 10/03/2020
Lucena/DalhausserUSAvs.Ermacora/PristauzAUT
2 - 0
21 - 12
21 - 15
       
42 - 27
00:30
22 10/03/2020
Bouter/PenningaNEDvs.Semenov/LeshukovRUS
1 - 2
25 - 27
22 - 20
11 - 15
58 - 62
00:56

Pool D

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Ehlers/Flüggen
GER
4 2 0 4 1 4.000 97 75 1.2933
2
Nicolai/Lupo
ITA
3 1 1 2 2 1.000 75 74 1.0135
3
Seidl Rob./Waller
AUT
3 1 1 3 2 1.500 84 82 1.0244
4
Menéndez/Huerta A.
ESP
2 0 2 0 4 0.000 59 84 0.7024

Results

Match Number Date Teams Sets 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
7 10/03/2020
Nicolai/LupoITAvs.Menéndez/Huerta A.ESP
2 - 0
21 - 19
21 - 13
       
42 - 32
00:31
8 10/03/2020
Ehlers/FlüggenGERvs.Seidl Rob./WallerAUT
2 - 1
21 - 11
19 - 21
15 - 10
55 - 42
00:48
23 10/03/2020
Nicolai/LupoITAvs.Ehlers/FlüggenGER
0 - 2
16 - 21
17 - 21
       
33 - 42
00:34
24 10/03/2020
Menéndez/Huerta A.ESPvs.Seidl Rob./WallerAUT
0 - 2
15 - 21
12 - 21
       
27 - 42
00:32

Pool E

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Gibb/Crabb Ta.
USA
4 2 0 4 0 MAX 84 61 1.3770
2
Pedlow/Schachter
CAN
3 1 1 2 3 0.667 86 87 0.9885
3
Gaxiola/Rubio
MEX
3 1 1 2 3 0.667 85 90 0.9444
4
Heidrich/Gerson
SUI
2 0 2 2 4 0.500 93 110 0.8455

Results

Match Number Date Teams Sets 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
9 10/03/2020
Gibb/Crabb Ta.USAvs.Gaxiola/RubioMEX
2 - 0
21 - 13
21 - 16
       
42 - 29
00:34
10 10/03/2020
Heidrich/GersonSUIvs.Pedlow/SchachterCAN
1 - 2
21 - 18
14 - 21
10 - 15
45 - 54
00:51
25 10/03/2020
Gibb/Crabb Ta.USAvs.Pedlow/SchachterCAN
2 - 0
21 - 15
21 - 17
       
42 - 32
00:33
26 10/03/2020
Gaxiola/RubioMEXvs.Heidrich/GersonSUI
2 - 1
21 - 16
20 - 22
15 - 10
56 - 48
00:51

Pool F

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Evandro/Bruno Schmidt
BRA
4 2 0 4 1 4.000 90 76 1.1842
2
Allen/Slick
USA
3 1 1 2 2 1.000 74 72 1.0278
3
Thole J./Winter
GER
3 1 1 2 2 1.000 72 78 0.9231
4
Koekelkoren/van Walle
BEL
2 0 2 1 4 0.250 80 90 0.8889

Results

Match Number Date Teams Sets 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
11 10/03/2020
Evandro/Bruno SchmidtBRAvs.Koekelkoren/van WalleBEL
2 - 1
12 - 21
21 - 14
15 - 9
48 - 44
00:45
12 10/03/2020
Thole J./WinterGERvs.Allen/SlickUSA
0 - 2
16 - 21
14 - 21
       
30 - 42
00:35
27 10/03/2020
Evandro/Bruno SchmidtBRAvs.Allen/SlickUSA
2 - 0
21 - 15
21 - 17
       
42 - 32
00:37
28 10/03/2020
Koekelkoren/van WalleBELvs.Thole J./WinterGER
0 - 2
18 - 21
18 - 21
       
36 - 42
00:39

Pool G

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Fijalek/Bryl
POL
4 2 0 4 2 2.000 120 117 1.0256
2
Herrera/Gavira
ESP
3 1 1 3 3 1.000 120 113 1.0619
3
Ontiveros/Virgen
MEX
3 1 1 3 2 1.500 97 90 1.0778
4
Doppler/Horst
AUT
2 0 2 1 4 0.250 83 100 0.8300

Results

Match Number Date Teams Sets 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
13 10/03/2020
Fijalek/BrylPOLvs.Ontiveros/VirgenMEX
2 - 1
17 - 21
21 - 19
15 - 12
53 - 52
00:54
14 10/03/2020
Herrera/GaviraESPvs.Doppler/HorstAUT
2 - 1
19 - 21
21 - 14
15 - 11
55 - 46
00:43
29 10/03/2020
Fijalek/BrylPOLvs.Herrera/GaviraESP
2 - 1
33 - 31
19 - 21
15 - 13
67 - 65
01:06
30 10/03/2020
Ontiveros/VirgenMEXvs.Doppler/HorstAUT
2 - 0
24 - 22
21 - 15
       
45 - 37
00:40

Pool H

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Bourne/Crabb Tr.
USA
4 2 0 4 1 4.000 103 81 1.2716
2
Popov/Gordieiev
UKR
3 1 1 3 3 1.000 112 105 1.0667
3
Ahmed/Cherif
QAT
3 1 1 3 2 1.500 86 84 1.0238
4
Aye/Gauthier-Rat
FRA
2 0 2 0 4 0.000 53 84 0.6310

Results

Match Number Date Teams Sets 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
15 10/03/2020
Ahmed/CherifQATvs.Popov/GordieievUKR
1 - 2
21 - 17
13 - 21
10 - 15
44 - 53
00:50
16 10/03/2020
Bourne/Crabb Tr.USAvs.Aye/Gauthier-RatFRA
2 - 0
21 - 6
21 - 16
       
42 - 22
00:26
31 10/03/2020
Popov/GordieievUKRvs.Bourne/Crabb Tr.USA
1 - 2
22 - 20
23 - 25
14 - 16
59 - 61
01:00
32 10/03/2020
Ahmed/CherifQATvs.Aye/Gauthier-RatFRA
2 - 0
21 - 16
21 - 15
       
42 - 31
00:30

Round 1

Results

Match Number Date Teams Sets 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
33 11/03/2020
Nicolai/LupoITAvs.Ahmed/CherifQAT
2 - 0
21 - 16
21 - 18
       
42 - 34
00:34
34 11/03/2020
Popov/GordieievUKRvs.Semenov/LeshukovRUS
1 - 2
14 - 21
21 - 19
9 - 15
44 - 55
00:53
35 11/03/2020
Samoilovs/SmedinsLATvs.Thole J./WinterGER
2 - 0
21 - 16
22 - 20
       
43 - 36
00:40
36 11/03/2020
Pedlow/SchachterCANvs.Ontiveros/VirgenMEX
2 - 1
17 - 21
22 - 20
15 - 13
54 - 54
00:55
37 11/03/2020
Kantor/LosiakPOLvs.Seidl Rob./WallerAUT
0 - 2
0 - 21
0 - 21
       
0 - 42
00:00
38 11/03/2020
Herrera/GaviraESPvs.Grimalt M./Grimalt E.CHI
1 - 2
25 - 23
18 - 21
13 - 15
56 - 59
00:54
39 11/03/2020
Allen/SlickUSAvs.Gaxiola/RubioMEX
0 - 2
15 - 21
17 - 21
       
32 - 42
00:37
40 11/03/2020
Ermacora/PristauzAUTvs.Varenhorst/van de VeldeNED
0 - 2
25 - 27
13 - 21
       
38 - 48
00:39

Round 2

Results

Match Number Date Teams Sets 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
41 11/03/2020
Brouwer/MeeuwsenNEDvs.Nicolai/LupoITA
0 - 2
19 - 21
16 - 21
       
35 - 42
00:33
42 11/03/2020
Gibb/Crabb Ta.USAvs.Semenov/LeshukovRUS
2 - 0
21 - 19
21 - 18
       
42 - 37
00:35
43 11/03/2020
Fijalek/BrylPOLvs.Samoilovs/SmedinsLAT
2 - 1
18 - 21
29 - 27
15 - 12
62 - 60
01:01
44 11/03/2020
Ehlers/FlüggenGERvs.Pedlow/SchachterCAN
2 - 0
21 - 14
26 - 24
       
47 - 38
00:43
45 11/03/2020
Lucena/DalhausserUSAvs.Seidl Rob./WallerAUT
2 - 0
21 - 16
21 - 9
       
42 - 25
00:30
46 11/03/2020
Evandro/Bruno SchmidtBRAvs.Grimalt M./Grimalt E.CHI
2 - 0
26 - 24
21 - 17
       
47 - 41
00:45
47 11/03/2020
Bourne/Crabb Tr.USAvs.Gaxiola/RubioMEX
1 - 2
21 - 23
21 - 8
8 - 15
50 - 46
00:48
48 11/03/2020
Krasilnikov/StoyanovskiyRUSvs.Varenhorst/van de VeldeNED
2 - 0
21 - 19
28 - 26
       
49 - 45
00:49

Round 3

Results

Match Number Date Teams Sets 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
49 12/03/2020
Nicolai/LupoITAvs.Gibb/Crabb Ta.USA
2 - 0
21 - 15
21 - 18
       
42 - 33
00:30
50 12/03/2020
Fijalek/BrylPOLvs.Ehlers/FlüggenGER
2 - 0
21 - 13
21 - 14
       
42 - 27
00:34
51 12/03/2020
Lucena/DalhausserUSAvs.Evandro/Bruno SchmidtBRA
0 - 2
10 - 21
12 - 21
       
22 - 42
00:31
52 12/03/2020
Gaxiola/RubioMEXvs.Krasilnikov/StoyanovskiyRUS
2 - 0
21 - 17
21 - 15
       
42 - 32
00:38

Semifinals

Results

Match Number Date Teams Sets 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
53 12/03/2020
Nicolai/LupoITAvs.Fijalek/BrylPOL
0 - 2
26 - 28
18 - 21
       
44 - 49
00:43
54 12/03/2020
Evandro/Bruno SchmidtBRAvs.Gaxiola/RubioMEX
0 - 2
20 - 22
20 - 22
       
40 - 44
00:39

Final 3rd Place

Results

Match Number Date Teams Sets 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
55 13/03/2020
Nicolai/LupoITAvs.Evandro/Bruno SchmidtBRA
2 - 0
21 - 19
21 - 17
       
42 - 36
00:34

Final 1st Place

Results

Match Number Date Teams Sets 1 Set 2 Set 3 Total Points Duration
56 13/03/2020
Fijalek/BrylPOLvs.Gaxiola/RubioMEX
2 - 1
16 - 21
21 - 19
15 - 11
52 - 51
01:03