Main Draw

Overview

Pool A

Rank Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Evandro/Guto
BRA
4 2 0 4 1 4.000 99 86 1.1512
2
Stoyanovskiy/Krasilnikov
RUS
3 1 1 2 2 1.000 75 72 1.0417
3
Kantor/Losiak
POL
3 1 1 3 2 1.500 95 80 1.1875
4
M. Essam/Abdallah
QAT
2 0 2 0 4 0.000 53 84 0.6310

Results

Match Number Date Teams Sets 1 2 3 Total Points Duration
1 09/03/2021
Stoyanovskiy/KrasilnikovRUSvs.M. Essam/AbdallahQAT
2 - 0
21 - 13
21 - 16
       
42 - 29
00:32
2 09/03/2021
Kantor/LosiakPOLvs.Evandro/GutoBRA
1 - 2
21 - 19
18 - 21
14 - 16
53 - 56
00:54
17 09/03/2021
Stoyanovskiy/KrasilnikovRUSvs.Evandro/GutoBRA
0 - 2
13 - 21
20 - 22
       
33 - 43
00:37
18 10/03/2021
M. Essam/AbdallahQATvs.Kantor/LosiakPOL
0 - 2
12 - 21
12 - 21
       
24 - 42
00:28

Pool B

Rank Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Thole J./Wickler
GER
4 2 0 4 0 MAX 90 64 1.4063
2
Samoilovs/Smedins
LAT
3 1 1 2 2 1.000 80 79 1.0127
3
Varenhorst/van de Velde
NED
3 1 1 2 3 0.667 86 92 0.9348
4
Elmajid/Ziad
QAT
2 0 2 1 4 0.250 76 97 0.7835

Results

Match Number Date Teams Sets 1 2 3 Total Points Duration
3 09/03/2021
Thole J./WicklerGERvs.Elmajid/ZiadQAT
2 - 0
21 - 11
21 - 16
       
42 - 27
00:32
4 09/03/2021
Samoilovs/SmedinsLATvs.Varenhorst/van de VeldeNED
2 - 0
22 - 20
21 - 11
       
43 - 31
00:35
19 09/03/2021
Thole J./WicklerGERvs.Samoilovs/SmedinsLAT
2 - 0
21 - 12
27 - 25
       
48 - 37
00:40
20 10/03/2021
Elmajid/ZiadQATvs.Varenhorst/van de VeldeNED
1 - 2
14 - 21
21 - 18
14 - 16
49 - 55
00:45

Pool C

Rank Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Perusic/Schweiner
CZE
4 2 0 4 0 MAX 86 70 1.2286
2
Alison/Álvaro Filho
BRA
3 1 1 2 2 1.000 78 79 0.9873
3
Åhman/Hellvig
SWE
3 1 1 2 2 1.000 77 72 1.0694
4
Saxton/O'Gorman
CAN
2 0 2 0 4 0.000 64 84 0.7619

Results

Match Number Date Teams Sets 1 2 3 Total Points Duration
5 09/03/2021
Alison/Álvaro FilhoBRAvs.Åhman/HellvigSWE
2 - 0
21 - 19
21 - 16
       
42 - 35
00:39
6 09/03/2021
Perusic/SchweinerCZEvs.Saxton/O'GormanCAN
2 - 0
21 - 18
21 - 16
       
42 - 34
00:39
21 09/03/2021
Alison/Álvaro FilhoBRAvs.Perusic/SchweinerCZE
0 - 2
21 - 23
15 - 21
       
36 - 44
00:39
22 10/03/2021
Åhman/HellvigSWEvs.Saxton/O'GormanCAN
2 - 0
21 - 15
21 - 15
       
42 - 30
00:34

Pool D

Rank Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Crabb Ta./Gibb
USA
4 2 0 4 0 MAX 85 59 1.4407
2
Heidrich/Gerson
SUI
3 1 1 2 3 0.667 92 97 0.9485
3
Grimalt M./Grimalt E.
CHI
3 1 1 3 2 1.500 96 76 1.2632
4
Giginoglu/Gögtepe V.
TUR
2 0 2 0 4 0.000 43 84 0.5119

Results

Match Number Date Teams Sets 1 2 3 Total Points Duration
7 09/03/2021
Crabb Ta./GibbUSAvs.Giginoglu/Gögtepe V.TUR
2 - 0
21 - 13
21 - 10
       
42 - 23
00:31
8 09/03/2021
Heidrich/GersonSUIvs.Grimalt M./Grimalt E.CHI
2 - 1
19 - 21
21 - 19
16 - 14
56 - 54
00:57
23 09/03/2021
Crabb Ta./GibbUSAvs.Heidrich/GersonSUI
2 - 0
22 - 20
21 - 16
       
43 - 36
00:39
24 10/03/2021
Giginoglu/Gögtepe V.TURvs.Grimalt M./Grimalt E.CHI
0 - 2
11 - 21
9 - 21
       
20 - 42
00:29

Pool E

Rank Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Bouter/Penninga
NED
4 2 0 4 2 2.000 110 99 1.1111
2
Ermacora/Pristauz
AUT
3 1 1 3 2 1.500 92 92 1.0000
3
Herrera/Gavira
ESP
3 1 1 2 3 0.667 91 90 1.0111
4
Plavins/Tocs
LAT
2 0 2 2 4 0.500 97 109 0.8899

Results

Match Number Date Teams Sets 1 2 3 Total Points Duration
9 09/03/2021
Plavins/TocsLATvs.Bouter/PenningaNED
1 - 2
18 - 21
21 - 19
10 - 15
49 - 55
00:48
10 09/03/2021
Herrera/GaviraESPvs.Ermacora/PristauzAUT
0 - 2
19 - 21
18 - 21
       
37 - 42
00:38
25 09/03/2021
Bouter/PenningaNEDvs.Ermacora/PristauzAUT
2 - 1
19 - 21
21 - 17
15 - 12
55 - 50
00:45
26 10/03/2021
Plavins/TocsLATvs.Herrera/GaviraESP
1 - 2
21 - 18
15 - 21
12 - 15
48 - 54
00:50

Pool F

Rank Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Brouwer/Meeuwsen
NED
4 2 0 4 0 MAX 84 72 1.1667
2
Liamin/Myskiv
RUS
3 1 1 2 2 1.000 79 66 1.1970
3
Likholetov/Bykanov
RUS
3 1 1 2 3 0.667 82 93 0.8817
4
Doppler/Horst
AUT
2 0 2 1 4 0.250 75 89 0.8427

Results

Match Number Date Teams Sets 1 2 3 Total Points Duration
11 09/03/2021
Brouwer/MeeuwsenNEDvs.Likholetov/BykanovRUS
2 - 0
21 - 17
21 - 18
       
42 - 35
00:35
12 09/03/2021
Liamin/MyskivRUSvs.Doppler/HorstAUT
2 - 0
21 - 10
21 - 14
       
42 - 24
00:29
27 09/03/2021
Brouwer/MeeuwsenNEDvs.Liamin/MyskivRUS
2 - 0
21 - 18
21 - 19
       
42 - 37
00:35
28 10/03/2021
Likholetov/BykanovRUSvs.Doppler/HorstAUT
2 - 1
11 - 21
21 - 19
15 - 11
47 - 51
00:45

Pool G

Rank Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Nicolai/Lupo
ITA
4 2 0 4 0 MAX 84 55 1.5273
2
Aye/Gauthier-Rat
FRA
3 1 1 2 3 0.667 94 106 0.8868
3
Lucena/Dalhausser
USA
3 1 1 3 2 1.500 106 98 1.0816
4
Huber A./Dressler
AUT
2 0 2 0 4 0.000 59 84 0.7024

Results

Match Number Date Teams Sets 1 2 3 Total Points Duration
13 09/03/2021
Nicolai/LupoITAvs.Huber A./DresslerAUT
2 - 0
21 - 14
21 - 15
       
42 - 29
00:36
14 09/03/2021
Lucena/DalhausserUSAvs.Aye/Gauthier-RatFRA
1 - 2
17 - 21
24 - 22
23 - 25
64 - 68
01:00
29 09/03/2021
Nicolai/LupoITAvs.Aye/Gauthier-RatFRA
2 - 0
21 - 13
21 - 13
       
42 - 26
00:28
30 10/03/2021
Huber A./DresslerAUTvs.Lucena/DalhausserUSA
0 - 2
14 - 21
16 - 21
       
30 - 42
00:39

Pool H

Rank Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Cherif/Ahmed
QAT
4 2 0 4 1 4.000 97 86 1.1279
2
Rubio/Gaxiola
MEX
3 1 1 3 2 1.500 93 88 1.0568
3
Solhaug/Sørum, C.
NOR
3 1 1 2 2 1.000 76 76 1.0000
4
Seidl Rob./Waller
AUT
2 0 2 0 4 0.000 69 85 0.8118

Results

Match Number Date Teams Sets 1 2 3 Total Points Duration
15 09/03/2021
Cherif/AhmedQATvs.Seidl Rob./WallerAUT
2 - 0
22 - 20
21 - 15
       
43 - 35
00:38
16 09/03/2021
Solhaug/Sørum, C.NORvs.Rubio/GaxiolaMEX
0 - 2
16 - 21
18 - 21
       
34 - 42
00:39
31 09/03/2021
Cherif/AhmedQATvs.Rubio/GaxiolaMEX
2 - 1
21 - 19
18 - 21
15 - 11
54 - 51
00:50
32 10/03/2021
Seidl Rob./WallerAUTvs.Solhaug/Sørum, C.NOR
0 - 2
15 - 21
19 - 21
       
34 - 42
00:39

Round 1

Results

Match Number Date Teams Sets 1 2 3 Total Points Duration
33 10/03/2021
Heidrich/GersonSUIvs.Lucena/DalhausserUSA
0 - 2
18 - 21
22 - 24
       
40 - 45
00:47
34 10/03/2021
Rubio/GaxiolaMEXvs.Varenhorst/van de VeldeNED
1 - 2
21 - 18
19 - 21
13 - 15
53 - 54
00:49
35 10/03/2021
Liamin/MyskivRUSvs.Herrera/GaviraESP
0 - 2
15 - 21
13 - 21
       
28 - 42
00:32
36 10/03/2021
Aye/Gauthier-RatFRAvs.Grimalt M./Grimalt E.CHI
0 - 2
18 - 21
18 - 21
       
36 - 42
00:35
37 10/03/2021
Alison/Álvaro FilhoBRAvs.Kantor/LosiakPOL
1 - 2
21 - 16
17 - 21
5 - 15
43 - 52
00:49
38 10/03/2021
Stoyanovskiy/KrasilnikovRUSvs.Solhaug/Sørum, C.NOR
2 - 0
21 - 11
21 - 15
       
42 - 26
00:32
39 10/03/2021
Samoilovs/SmedinsLATvs.Likholetov/BykanovRUS
2 - 0
21 - 15
21 - 12
       
42 - 27
00:32
40 10/03/2021
Ermacora/PristauzAUTvs.Åhman/HellvigSWE
0 - 2
19 - 21
14 - 21
       
33 - 42
00:32

Round 2

Results

Match Number Date Teams Sets 1 2 3 Total Points Duration
41 10/03/2021
Thole J./WicklerGERvs.Lucena/DalhausserUSA
0 - 2
19 - 21
17 - 21
       
36 - 42
00:39
42 10/03/2021
Brouwer/MeeuwsenNEDvs.Varenhorst/van de VeldeNED
1 - 2
21 - 23
28 - 26
12 - 15
61 - 64
00:57
43 10/03/2021
Cherif/AhmedQATvs.Herrera/GaviraESP
2 - 0
21 - 16
21 - 15
       
42 - 31
00:35
44 10/03/2021
Perusic/SchweinerCZEvs.Grimalt M./Grimalt E.CHI
2 - 0
21 - 17
21 - 15
       
42 - 32
00:35
45 10/03/2021
Crabb Ta./GibbUSAvs.Kantor/LosiakPOL
2 - 0
21 - 17
21 - 16
       
42 - 33
00:37
46 10/03/2021
Bouter/PenningaNEDvs.Stoyanovskiy/KrasilnikovRUS
1 - 2
22 - 24
21 - 15
8 - 15
51 - 54
00:42
47 10/03/2021
Nicolai/LupoITAvs.Samoilovs/SmedinsLAT
0 - 2
12 - 21
18 - 21
       
30 - 42
00:34
48 10/03/2021
Evandro/GutoBRAvs.Åhman/HellvigSWE
2 - 1
18 - 21
21 - 13
16 - 14
55 - 48
00:46

Round 3

Results

Match Number Date Teams Sets 1 2 3 Total Points Duration
49 11/03/2021
Lucena/DalhausserUSAvs.Varenhorst/van de VeldeNED
2 - 0
21 - 18
21 - 16
       
42 - 34
00:38
50 11/03/2021
Cherif/AhmedQATvs.Perusic/SchweinerCZE
1 - 2
21 - 17
18 - 21
15 - 17
54 - 55
01:00
51 11/03/2021
Crabb Ta./GibbUSAvs.Stoyanovskiy/KrasilnikovRUS
2 - 0
24 - 22
21 - 15
       
45 - 37
00:39
52 11/03/2021
Samoilovs/SmedinsLATvs.Evandro/GutoBRA
0 - 2
11 - 21
16 - 21
       
27 - 42
00:35

Semifinals

Results

Match Number Date Teams Sets 1 2 3 Total Points Duration
53 11/03/2021
Lucena/DalhausserUSAvs.Perusic/SchweinerCZE
0 - 2
9 - 21
17 - 21
       
26 - 42
00:34
54 11/03/2021
Crabb Ta./GibbUSAvs.Evandro/GutoBRA
1 - 2
24 - 26
23 - 21
11 - 15
58 - 62
01:02

Final 3rd Place

Results

Match Number Date Teams Sets 1 2 3 Total Points Duration
55 12/03/2021
Lucena/DalhausserUSAvs.Crabb Ta./GibbUSA
0 - 2
9 - 21
21 - 23
       
30 - 44
00:34

Final 1st Place

Results

Match Number Date Teams Sets 1 2 3 Total Points Duration
56 12/03/2021
Perusic/SchweinerCZEvs.Evandro/GutoBRA
2 - 0
21 - 16
21 - 19
       
42 - 35
00:39