Main draw

Overview

Pool A

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Windeleff/Trans
DEN
4 2 0 4 0 MAX 84 56 1.5000
2
Vasvári, E./Vasvári, Z.
HUN
3 1 1 2 3 0.667 77 91 0.8462
3
They/Varrassi
ITA
3 1 1 2 3 0.667 82 89 0.9213
4
Lovsin, N./Jancar
SLO
2 0 2 2 4 0.500 96 103 0.9320

Results

Match Number Date Teams Sets 1 2 3 Total Points Duration
1 31/07/2020
Lovsin, N./JancarSLOvs.Vasvári, E./Vasvári, Z.HUN
1 - 2
21 - 15
16 - 21
12 - 15
49 - 51
00:44
2 31/07/2020
They/VarrassiITAvs.Windeleff/TransDEN
0 - 2
14 - 21
16 - 21
       
30 - 42
00:33
9 31/07/2020
Vasvári, E./Vasvári, Z.HUNvs.Windeleff/TransDEN
0 - 2
11 - 21
15 - 21
       
26 - 42
00:31
10 31/07/2020
Lovsin, N./JancarSLOvs.They/VarrassiITA
1 - 2
21 - 16
16 - 21
10 - 15
47 - 52
00:45

Pool B

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Cools/Vd Vonder
BEL
4 2 0 4 1 4.000 97 76 1.2763
2
Huber/Rohrer
SUI
3 1 1 2 2 1.000 71 78 0.9103
3
Williams/Olivova
CZE
3 1 1 2 2 1.000 78 61 1.2787
4
Kregar/Fabjan, K.
SLO
2 0 2 1 4 0.250 66 97 0.6804

Results

Match Number Date Teams Sets 1 2 3 Total Points Duration
3 31/07/2020
Williams/OlivovaCZEvs.Huber/RohrerSUI
0 - 2
18 - 21
18 - 21
       
36 - 42
00:35
4 31/07/2020
Cools/Vd VonderBELvs.Kregar/Fabjan, K.SLO
2 - 1
19 - 21
21 - 17
15 - 9
55 - 47
00:50
11 31/07/2020
Huber/RohrerSUIvs.Cools/Vd VonderBEL
0 - 2
16 - 21
13 - 21
       
29 - 42
00:40
12 31/07/2020
Williams/OlivovaCZEvs.Kregar/Fabjan, K.SLO
2 - 0
21 - 13
21 - 6
       
42 - 19
00:32

Pool C

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Olsen/Bisgaard
DEN
4 2 0 4 0 MAX 84 60 1.4000
2
Bianchin/Scampoli
ITA
3 1 1 2 3 0.667 90 87 1.0345
3
Potokar/Kotnik
SLO
3 1 1 3 2 1.500 87 84 1.0357
4
Györi/Szabó
HUN
2 0 2 0 4 0.000 54 84 0.6429

Results

Match Number Date Teams Sets 1 2 3 Total Points Duration
5 31/07/2020
Olsen/BisgaardDENvs.Györi/SzabóHUN
2 - 0
21 - 14
21 - 14
       
42 - 28
00:33
6 31/07/2020
Bianchin/ScampoliITAvs.Potokar/KotnikSLO
2 - 1
21 - 10
22 - 24
15 - 11
58 - 45
00:40
13 31/07/2020
Olsen/BisgaardDENvs.Bianchin/ScampoliITA
2 - 0
21 - 15
21 - 17
       
42 - 32
00:34
14 31/07/2020
Györi/SzabóHUNvs.Potokar/KotnikSLO
0 - 2
16 - 21
10 - 21
       
26 - 42
00:26

Pool D

Rank Teams Points Won Lost Sets Won Sets Lost Ratio Points Won Points Lost Ratio
1
Namike/Brailko
LAT
4 2 0 4 1 4.000 100 88 1.1364
2
Toti/Zuccarelli
ITA
3 1 1 2 2 1.000 79 73 1.0822
3
Konstantopoulou/Konstantinou
CYP
3 1 1 3 3 1.000 105 101 1.0396
4
Lovsin, T./Morgan
SLO
2 0 2 1 4 0.250 74 96 0.7708

Results

Match Number Date Teams Sets 1 2 3 Total Points Duration
7 31/07/2020
Toti/ZuccarelliITAvs.Lovsin, T./MorganSLO
2 - 0
21 - 18
21 - 13
       
42 - 31
00:38
8 31/07/2020
Konstantopoulou/KonstantinouCYPvs.Namike/BrailkoLAT
1 - 2
17 - 21
24 - 22
10 - 15
51 - 58
00:50
15 31/07/2020
Toti/ZuccarelliITAvs.Namike/BrailkoLAT
0 - 2
18 - 21
19 - 21
       
37 - 42
00:39
16 31/07/2020
Lovsin, T./MorganSLOvs.Konstantopoulou/KonstantinouCYP
1 - 2
15 - 21
21 - 18
7 - 15
43 - 54
00:44

Round of 12

Results

Match Number Date Teams Sets 1 2 3 Total Points Duration
17 01/08/2020
Williams/OlivovaCZEvs.Bianchin/ScampoliITA
1 - 2
21 - 14
14 - 21
15 - 17
50 - 52
00:47
18 01/08/2020
Potokar/KotnikSLOvs.Huber/RohrerSUI
2 - 0
21 - 13
23 - 21
       
44 - 34
00:35
19 01/08/2020
Toti/ZuccarelliITAvs.They/VarrassiITA
2 - 0
21 - 17
21 - 17
       
42 - 34
00:37
20 01/08/2020
Vasvári, E./Vasvári, Z.HUNvs.Konstantopoulou/KonstantinouCYP
0 - 2
12 - 21
17 - 21
       
29 - 42
00:26

Quarterfinals

Results

Match Number Date Teams Sets 1 2 3 Total Points Duration
21 01/08/2020
Windeleff/TransDENvs.Bianchin/ScampoliITA
2 - 1
17 - 21
21 - 17
15 - 11
53 - 49
00:48
22 01/08/2020
Potokar/KotnikSLOvs.Namike/BrailkoLAT
1 - 2
17 - 21
21 - 19
9 - 15
47 - 55
00:49
23 01/08/2020
Olsen/BisgaardDENvs.Toti/ZuccarelliITA
2 - 0
21 - 17
21 - 11
       
42 - 28
00:31
24 01/08/2020
Konstantopoulou/KonstantinouCYPvs.Cools/Vd VonderBEL
0 - 2
24 - 26
19 - 21
       
43 - 47
00:44

Semifinals

Results

Match Number Date Teams Sets 1 2 3 Total Points Duration
25 02/08/2020
Windeleff/TransDENvs.Namike/BrailkoLAT
2 - 1
18 - 21
21 - 15
15 - 13
54 - 49
00:45
26 02/08/2020
Olsen/BisgaardDENvs.Cools/Vd VonderBEL
2 - 1
21 - 17
16 - 21
15 - 10
52 - 48
00:50

Final 3rd Place

Results

Match Number Date Teams Sets 1 2 3 Total Points Duration
27 02/08/2020
Namike/BrailkoLATvs.Cools/Vd VonderBEL
0 - 2
14 - 21
19 - 21
       
33 - 42
00:34

Final 1st Place

Results

Match Number Date Teams Sets 1 2 3 Total Points Duration
28 02/08/2020
Windeleff/TransDENvs.Olsen/BisgaardDEN
2 - 0
21 - 11
21 - 10
       
42 - 21
00:32