Teams Men - Main Draw

Overview

Teams Men - Main Draw

Pos. Country Team Name Player 1 Player 2 Entry Pts. Entry Tech. Pts. Seed Pts. Seed Tech. Pts.
1 RUS   Krasilnikov/Stoyanovskiy Viacheslav Krasilnikov Oleg Stoyanovskiy 4080 7500 4080 7500
2 NED   Brouwer/Meeuwsen Alexander Brouwer Robert Meeuwsen 3040 6650 3040 6650
3 USA   Lucena/Dalhausser Nicholas Lucena Philip Dalhausser 2880 5360 2880 5360
4 ITA   Nicolai/Lupo Paolo Nicolai Daniele Lupo 2880 5160 2880 5160
5 USA   Gibb/Crabb Ta. Jacob Gibb Taylor Crabb 2840 6020 2840 6020
6 BRA   Evandro/Bruno Schmidt Evandro Gonçalves Oliveira Júnior Bruno Oscar Schmidt 2760 7400 2760 7400
7 POL   Fijalek/Bryl Grzegorz Fijalek Michal Bryl 2760 6640 2760 6640
8 QAT   Ahmed/Cherif Ahmed Tijan Cherif Younousse 2560 5740 2560 5740
9 USA   Bourne/Crabb Tr. Tri Bourne Trevor Crabb 2720 5640 2720 5640
10 ESP   Herrera/Gavira Pablo Herrera Allepuz Adrián Gavira Collado 2560 6320 2560 6320
11 GER   Thole J./Winter Julius Thole Sven Winter 2560 4796 2560 4796
12 SUI   Heidrich/Gerson Adrian Heidrich Mirco Gerson 2520 5856 2520 5856
13 GER   Ehlers/Flüggen Nils Ehlers Lars Flüggen 2440 5432 2440 5432
14 RUS   Semenov/Leshukov Konstantin Semenov Ilya Leshukov 2420 4820 2420 4820
15 POL   Kantor/Losiak Piotr Kantor Bartosz Losiak 2330 4660 2330 4660
16 LAT   Samoilovs/Smedins Aleksandrs Samoilovs Janis Smedins 2280 6000 2280 6000
17 CHI   Grimalt M./Grimalt E. Marco Grimalt Esteban Grimalt 2120 6580 2120 6440
18 NED   Varenhorst/van de Velde Christiaan Varenhorst Steven van de Velde 2120 4348 2120 4348
19 AUT   Ermacora/Pristauz Martin Ermacora Moritz Pristauz 1980 3890 1980 3890
20 AUT   Seidl Rob./Waller Robin Seidl Philipp Waller 1960 4140 1960 4140
21 CAN   Pedlow/Schachter Sam Pedlow Sam Schachter 1900 6020 1900 6020
22 USA   Allen/Slick William Allen Stafford Slick 1880 3990 1880 3990
23 AUT   Doppler/Horst Clemens Doppler Alexander Horst 1840 4352 1840 4352
24 FRA   Aye/Gauthier-Rat Quincy Aye Arnaud Gauthier-Rat 1760 3526 1760 3508
25 UKR   Popov/Gordieiev Sergiy Popov Iaroslav Gordieiev 1440 3368 1440 3368
26 MEX   Ontiveros/Virgen Lombardo Ontiveros Juan Virgen 1396 3432 1396 3432
27 BEL   Koekelkoren/van Walle Dries Koekelkoren Tom van Walle 1380 3554 1380 3554
28 MEX   Gaxiola/Rubio Josue Gaston Gaxiola Leyva Jose Luis Rubio Camargo 1046 1046 1046 1046
29 ESP   Menéndez/Huerta A. César Menéndez Ortego Alejandro Huerta Pastor 940 1706 940 1706
30 NED   Bouter/Penninga Jasper Bouter Ruben Penninga 860 1676 860 1676
31 QAT   Sammoud/M. ESSAM Mahdi Badreddin Sammoud Assam Ahmed Mahmoud 400 450 400 450
32 QAT   Ziad/Elmajid WC Benlouaer Ziad Ziad Saifeddine Binaziz Elmajid 400 400 400 400